×

شاید شما هم در طول دوران زندگی خود با ضایعاتی بر روی پوست خود روبه رو شده باشید. عکس العمل شما هنگام مشاهده این ضایعات چیست؟

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با انواع ضایعات پوستی و روش های درمان آن آشنا کنیم.

این ضایعات گاهی بر اثر حساسیت یا به صورت علائم ناشی از ابتلا به یک ویروس، مانند ویروس کرونا این ضایعات پوستی بروز می کنند.

ضایعات پوستی بارزترین ویژگی بیماری های پوستی هستند. آنها از لحاظ شکل، اندازه و علت متفاوت بوده و بر اساس نمای ظاهری، و منشا ایجادشان طبقه بندی می شوند.

ضایعات پوست را می توان به انواع اولیه و ثانویه طبقه بندی کرد.

ضایعات اولیه

ضایعات ابتدایی و از مشخصات خود بیماری هستند. انواع خال ها، ماه گرفتگی ها، تاول، لکه های پوستی، کورک و واکنش های پوستی مانند کهیر و حساسیت ها همگی جزء ضایعات اولیه پوستی محسوب می شوند.

ضایعات ثانویه

در نتیجه تغییر در ضایعه اولیه در اثر مواردی نظیر خراشیدگی، ضربه، عفونت ها یا تغییرات ناشی از التیام زخم ها ایجاد می شوند.

بسته به مرحله رشد، در مرحله بعد ضایعات پوستی بر طبق ظاهر و نوع آنها طبقه بندی می شوند.

یکی از ضایعات پوستی که ممکن است آزار دهند باشد اسکارها هستند. هر ضایعه ای که روی پوست ایجاد شود از قبیل بریدگی ها اعمال جراحی اثری از خود به جا می گذارد که به آن اسکار گفته می شود.

انواع اسکار پوستی

اسکارهای برجسته

 اسکارهای برجسته خود به دو گروه تقسیم بندی می شود. یک سری از این اسکارها به اصطلاح گوشت اضافه یا در اصطلاح علمی کلوئید نام دارند، در واقع اسکارهای برجسته ای هستند که در ناحیه به صورت برجسته رشد می کند و از آن محدوده زخم فراتر می رود.

یک سری دیگر از اسکارهای برجسته اسکارهای هایپرتروفی گفته می شوند که در ناحیه زخم باقی می مانند و فراتر از آن نمی روند.

این اسکارها درمان های متنوعی دارند و درمان برخی از آنها با هم متفاوت است. در اسکارهای برجسته اولین هدف برداشتن آن می باشد.

برای اینکار از روش های درمانی مختلفی استفاده می شود که یکی از آنها تزریق آمپولی به داخل اسکار می باشد.

نوع آمپول، غلظت و نحوه تزریق آن بسیار مهم است و حتما باید توسط متخصص پوست انجام شود.

بعد از اینکه اسکارهای برجسته مسطح شودند باید به وسیله یک سری از روش ها، روی رنگ اسکار کار کرد و به رنگ طبیعی پوست باز گرداند که این روش ها شامل انواع لیزرها از جمله لیزرهای ابلیتیو یا زخم کننده، درم ابریشن، میکرونیدلینگ یا از این قبیل می باشد.

اسکارهای فرورفته

دسته دوم اسکارها، اسکارهای فرو رفته یا گود می باشد. در اسکارهای گود یا فرو رفته هدف از درمان ابتدا مسطح کردن این نوع اسکارها می باشد. برای مسطح کردن این اسکارها از روش های مختلفی استفاده می شود که یکی از این روش ها سابسیژن می باشد.

روش کار در سابسیژن بدین شکل است که ، سوزن های مخصوصی زیر پوست قرار داده می شود و باند هایی که پوست را به سمت پایین کشیده اند و پوست را به صورت گود در آورده اند آزاد می کند تا اسکار روی سطح پوست هم سطح شود.

روش های دیگر پر کردن فضای خالی زیر پوست وجود دارد که این کار را می توان توسط ژل ها، فیلرها و یا چربی ها انجام داد.

چربی یکی از مواد بسیار موثر در درمان می باشد که معمولا از بدن خود فرد گرفته می شود که به وسیله آن می توان گودی ها را پر کرد. از تزریق چربی معمولا برای درمان گودی هایی که وسعت بسیار زیادی دارند استفاده می شود.

حتی در گود افتادگی های صورت که در اثر لاغری بیش از حد باشد می توان از تزریق چربی استفاده کرد.

یکی از مزیت های چربی این است که بر خلاف ژل ها و سایر فیلرها که سنتتیک هستند و در کارخانه ساخته می شوند، چربی طبیعی می باشند و از بدن خود فرد گرفته می شود.

در اسکارهای فرو رفته بعد از اینکه اسکار مسطح شد و هم سطح پوست کناری خود شد، مرحله دوم باز گردان رنگ و قوام پوست به رنگ طبیعی پوست می باشند. در این روش نیز می‌توان از لیزرهای مختلف استفاده کرد.

اسکارهای مسطح

دسته سوم اسکارها، اسکارهای هم سطح می باشند که درمان این اسکارها مستقیما بر روی بهبود وضعیت، کیفیت و رنگ پوست تاثیر می گذارد که این کار را می توان با انواع میکرونیدلینگ ها، لیزرها، درم ابریشن و حتی پیلینگ انجام داد.

نکته بسیار مهمی که در مورد تمام اسکارها باید به آن توجه کرد اینکه، اگرچه درمان های بسیار خوبی برای درمان اسکارها وجود دارد اما از آنجاییکه پوست بعد از تولد قابلیت ترمیم خود را به صورت صددرصد ندارد، به این درمان ها به طور کامل پاسخ نمی دهد و پوست پس از درمان به حالت اولیه باز نمی گردد.

در واقع میزان پاسخ دهی پوست به درمان، به عواملی مانند نوع اسکار اولیه، جنس پوست بیمار، تکنیک به کار رفته توسط پزشک بستگی دارد.

چه زمانی باید برای درمان ضایعات پوستی به پزشک مراجعه کرد؟

بسیاری از ضایعات ایجاد شده بر روی پوست خطری ندارند، نیاز به درمان نداشته و نباید موجب نگرانی شوند.

اما در صورت مشاهده هر یک از علائم ذیل می تواند به بهترین متخصص مراجعه کنید:

  • تغییر شکل ضایعات و ماندگاری آنها به مدت طولانی
  • مشکوک شدن به عفونت یا سرطانی شدن ضایعه
  • دردناک شدن ضایعات
  • ظهور ضایعه بدون هیچ علتی

تشخیص بالینی ضایعات پوستی

بررسی مقدماتی ضایعه به تشخیص نوع درماتوز و اینکه آیا اولیه و ثانویه است، کمک می کند.

در همان زمان، باید توزیع آناتومیک ضایعه مشاهده شود. زیرا برخی از بیماری ها در نقاط خاصی از بدن ایجاد شده با شکل و الگوی خاص منتشر می شوند.

به منظور تعیین وسعت ناحیه ای، سمت چپ و راست بدن از نظر رنگ و شکل ضایعه باهم مقایسه می شوند.

درجه پیگمانتاسیون پوست بر ظاهر فرد تاثیر گذار است.

ممکن است در افرادی که پوست تیره دارند، ضایعات به رنگ های سیاه ارغوانی یا خاکستری و در افراد پوست روشن، برنزه یا قرمز باشند. برای تعیین وسعت ضایعه تعیین و با اندازه گیری های بعدی مقایسه می شوند.

بعد از انجام مشاهده ، ضایعه از نظر قوام، شکل، حاشیه ها، نرمی، حاوی مایع بودن، سختی و ثابت بودن به بافت اطراف بررسی می شود.


در خصوص فریز ضایعات پوستی بیشتر بدانیم


نتیجه گیری

پوست به عنوان یک عضو حساس و مهم بدن نقش بسیار مهمی را از نظر سلامت و زیبایی ایفا می کند. در  طول دوران زندگی بیماری های مختلفی زیبایی پوست را تهدید می کند. ضایعات پوستی یکی از مواردی است که در از بین بردن آن تاثیر گذار است.

این ضایعات شامل انواع مختلفی می باشند که بر روی سطح پوست ظاهر می شود.

در صورت مشاهده هر نوع علامتی که نشان دهنده یک عارضه پوستی است، بسیار حائز اهمیت بوده و مراجعه به یک متخصص می تواند از ابتلا به بیماری های جدی تر پوستی جلوگیری کند.