×

8 حقیقت بوتاکس

در دنیای زیبایی علاوه بر بوتاکس روش‌های دیگری هم برای از بین بردن چین و چروک وجود دارد. از طرف دیگر بوتاکس کاربردهای دیگری هم در پزشکی پیدا کرده است؛ امابه نظر می‌رسد در موارد تجویز بوتاکس برای گرفتگی عضلات، تثبیت پوست پیشانی برطرف کردن چین‌های آن، تغییر و تثبیت وضعیت ابرو‌ها، دیدگاه عمومی بیشتر متوجه عوارض و مشکلات آن است تا کاربردهای بالقوه و قابل توجهی که حاصل تلاش‌های هوشمندانه متخصصان است.

با خواندن این مطلب می‌توانید اسرار ناگفته و اصول اولیه کاهش چین و چروک بوسیله تزریق بوتاکس و طیف گسترده کاربردهای شگفت انگیز را دریابید. جدا از برچسب سیاه و سفید بسته‌بندی بوتاکس که نشان می‌دهد این ماده یک توکسین یا سم است. شاید زمان آن رسیده است که شیوه تجویز این ماده و نه خود آن مورد بررسی قرار گیرد.

بوتاکس چیست؟

ماده موثر فعال در بوتاکس سم بوتولینیوم نوع A است که یکی از ۷ پروتئین (A-G) بدست آمده از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است و اولین بار در دهه ۱۹۶۰ توسط دکتر آلن اسکات در آمریکا برای اهداف درمانی و به عنوان شل کننده عضلات در درمان بلفارواسپاسم (پلک زدن غیر قابل کنترل) و استرابیسم (انحراف چشم) مورد استفاده قرار گرفت. امروزه بوتاکس بیش از ۲۰ کاربرد شناخته شده دارد و در ۸۵ کشور مختلف دارای مجوز مصرف است.

تزریق بوتاکس یک اقدام ضدپیری است

استفاده از بوتاکس برای مقاصد زیبایی به طور اتفاقی کشف شد. در اواخر دهه ۱۹۸۰ چشم پزشک کانادایی دکتر جین کارو‌تر با سیل مراجعه بیمارانی مواجه شد که برای درمان گرفتگی عضلات پلک تحت درمان وی بودند. این افراد از دکتر می‌خواستند که چشم سالمشان را هم تحت درمان بوتاکس قرار دهد چرا که تزریق بوتاکس چین و چروک‌های گوشه خارجی چشم آن‌ها را برطرف کرده و باعث شده بود که صورت آن‌ها از یک طرف جوان‌تر به نظر برسد! از شانس خوب دکتر جین کارو‌تر، همسر او متخصص پوست بود و فعالیت‌های این دو نفر در کنار هم باعث شد که امروزه آن‌ها به عنوان پیشگامان صنعت زیبایی شناخته شوند.

قدرت و کارایی بوتاکس

فقط ۱ گرم از باکتری بوتولینیوم خالص برای مصرف یکسال بوتاکس کل دنیا کافی است. یک جت اختصاصی با محافظان مسلح سالی یکبار این مقدار باکتری را از کالیفرنیا به وست‌پورت در غرب ایرلند، جایی که تنها کارخانه تولید بوتاکس دنیا وجود دارد می‌برد.

بوتاکس آنقدر‌ها هم مهلک و کشنده نیست

با وجود اینکه بوتاکس یک سم است، در واقع یکی از مطمئن‌ترین داروهای شناخته شده توسط بشر است. با وجود بیش از ۴۰۰۰ مقاله و تحقیق و بیش از ۶ میلیون تزریق در سال فقط در ایالات متحده آمریکا، برای خرید مقدار بوتاکسی که بتواند یک شخص بالغ را از پا در آورد، باید خانه‌تان را دوباره رهن بگذارید.

جلوگیری از تعریق بیش از اندازه

بوتاکس برای جلوگیری از تعریق بیش از اندازه زیربغل هم بکار می‌رود. بسیاری از بازیگران و افراد مشهوری که نمی‌خواهند با لباس‌های خیس از عرق بر روی فرش قرمز توسط عکاسان شکار شوند از این کاربرد بوتاکس بهره می‌گیرند. اگرچه بوتاکس برای توقف عملکرد غدد عرق در هر جایی از بدن می‌تواند بکار رود، به طور گسنرده برای کاهش فعالیت غدد چربی و عرق صورت و بهبود جوش و کاهش منافذ باز پوست استفاده می‌شود.

کمک به درمان میگرن

بوتاکس می‌تواند در درمان میگرن مزمن و نقاط حساس و دردناک موثر باشد که این تاثیر نه فقط با شل کردن عضلات تحت تنش، بلکه با اثر مستقیم بر گیرنده‌های درد و آزاد سازی ناقل‌های عصبی درد درگیر در فرایند بروز میگرن امکان پذیر می‌شود.

کمک به لاغری

لاغری موضعی ماهیچه ساق پا یکی دیگر از موارد کاربرد با استفاده از عوارض جانبی تزریق بوتاکس است که باعث می‌شود بتوانید چکمه‌های ساق بلند تنگ را به راحتی بپوشید، اما این روش متداول نیست و یادتان باشد بوتاکس دارویی است که باید با نسخه پزشک استفاده شود و طبق قوانین جدید تنها باید پس از مشاوره رودررو با پزشک با تجربه زیبایی و یا جراح زیبایی در مراکز پزشکی انجام شود.

لاغر کردن ماهیچه فک

قابل توجه کسانی که زیاد آدامس می‌جوند! لاغری فک با بوتاکس اولین بار در کره جنوبی انجام شد و پس از آن امروزه به کشورهای غربی نیز راه یافته است. مصرف بیش از حد آدامس یا دندان قروچه شبانه می‌تواند باعث بزرگ شدن عضلات کناری صورت شود و ظاهری مربع مانند در فک ایجاد کند. استفاده از درمان بوسیله بوتاکس در عضلات جونده می‌تواند شکل بیضی را به پایین صورت بازگرداند و باعث بهبود درد مفاصل گیجگاهی- فکی (TMJ) در افرادی که مشکل فک دارند، شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *