×
شایعترین بیماری های عفونی

شایعترین بیماری های عفونی

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی WHO، تا سال 2018 ، 12420 بیماری مختلف و مرتبط با سلامتی ثبت شده است. برخی از این بیماری‌ها بعنوان شایعترین بیماری های عفونی شناخته می‌شوند.

به عبارت دیگر ، شما باید قبل از خواب هر شب از سیستم ایمنی بدن و داروهای مدرن تشکر کنید.

از میان این بیماری‌های بیشمار ، سال 2020 بیماری کرونا کووید-19 شایع شده است ، که توسط WHO به شکل زیر تعریف شده است:

“یک میکروارگانیسم بیماری زا که می‌تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم از یک فرد به شخص دیگر منتقل شود”

اما اکنون صحبت از یک سال مشخص و به معنای واقعی در مورد میلیاردها نفر صحبت می‌کنیم که به یک بیماری عفونی مبتلا شوند.

به خاطر داشته باشید بیماری عفونی می‌تواند چیزی مانند سرماخوردگی ساده باشد که اغلب مزاحمتی بیش نیست.

اما یک بیماری عفونی هم مانند ویروس HIV / AIDS است ، که از زمان شروع بیماری و همه گیری تقریبا 14 میلیون نفر جان خود را از دست داده اند.

تا پیش از سال 2000 براساس آمار WHO ، ترکیبی از ایدز ، مالاریا و سل مسئول نیمی (تقریباً 5 میلیون) از کل مرگ و میر ناشی از بیماری‌های عفونی سالانه را به خود اختصاص داده بود.

با توجه به این موضوع ، قصد داریم پنج بیماری عفونی به غیر از بیماری کرونا کووید-19 را بعنوان شایعترین بیماری های عفونی در سراسر جهان بررسی کنیم.

علاوه بر این ، بررسی خواهیم کرد که در صورت وجود بیماری، شرکت های دارویی جهان چه امکاناتی را دارند که از این فرصت های چند میلیون نفری و حتی میلیاردی استفاده کنند.

بیماری هپاتیت B

طبق آمار فعلی ، هپاتیت B شایع ترین بیماری عفونی در جهان است که حدود 2 میلیارد نفر به آن مبتلا هستند – این رقم بیش از یک چهارم جمعیت جهان است.

هپاتیت B

این بیماری با التهاب کبد مشخص و منجر به زردی ، حالت تهوع و خستگی می‌شود و می تواند منجر به عوارض طولانی مدت مانند سیروز کبد یا حتی سرطان کبد شود.

این نگرانی در درجه اول مربوط به کسانی است که نوع مزمن این بیماری را دارند که حدود 350 میلیون نفر در جهان تخمین زده می شوند.

شاید یکی از بهترین روش‌های درمانی شناخته شده در اینجا Gilead Sciences Viread باشد که در سال 2008 در ایالات متحده تأیید شد و آنزیمی را که ویروس هپاتیت B برای تکثیر در سلول‌های کبدی نیاز دارد مسدود می کند.

بیماری مالاریا

مالاریا ، یک بیماری منتقله از پشه است که بیشتر در کودکان و نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری وجود دارد.  

سالانه بیش از 500 میلیون نفر را مبتلا می‌کند و منجر به مرگ بین 1 تا 3 میلیون نفر می‌شود. پس از هپاتیت B ، به نظر می‌رسد که دومین بیماری عفونی شایع جهان و مطمئناً یکی از کشنده‌ترین آنها به صورت سالانه است.

بیماری مالاریا

افزایش آگاهی عمومی از خطرات پشه ها در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری تا حدودی به جلوگیری از بیماری کمک کرده است ، اما متأسفانه موارد مالاریا در سال های اخیر بار دیگر در حال افزایش است.

متداول ترین داروی ضد مالاریا موجود ، یک درمان خوراکی معروف به لاریام است که ارتش ایالات متحده در اواخر دهه 1980 اختراع کرد اما مجوز آن را شرکت روشه داشت که تا اگوست 2009 آن را می‌فروخت.

این دارو اکنون به صورت عمومی و با نسخه پزشک فروخته می شود.

اگرچه لاریام یک درمان پیشگیرانه در مرحله نخست و درمان بیماری بصورت نسبتاً موثر را به دنبال دارد.

اما دارای یک لیست از عوارض جانبی جدی ، از جمله عوارض صبی و روانپزشکی است که FDA را وادار به تقویت موضع خود در مورد لاریام با هشدار بالا نمود.

بیماری هپاتیت C

هپاتیت C نوعی هپاتیت با شیوع کمتر است ، اما تقریباً برخلاف هپاتیت B به یک حالت مزمن ، حاد تبدیل نمی شود.

هپاتیت C

اگرچه هر ساله فقط 3 تا 4 میلیون مورد جدید گزارش می شود ، اما حدود 180 میلیون نفر در سراسر جهان از این بیماری مزمن رنج می برند ، که می تواند به مرور زمان منجر به سرطان کبد یا سیروز کبدی شود.

چند سال قبل ، استاندارد درمان شامل اینترفرون پگیله و یک ریباویرین در طول 24 یا 48 هفته بود. نتیجه پاسخ (نه درمانی ، فقط پاسخ) در حدود 50٪ بیماران HCV مثبت بود.

با تأیید Gilead ، بیماران با ژنوتیپ 1 (شایع ترین شکل بیماری) می توانند پس از 12 هفته و بیش از 90 درصد انتظار یک پاسخ پایدار ویروسی یا SVR (سطح غیرقابل تشخیص بیماری) داشته باشند.

علاوه بر این ، AbbVie  یک داروی ترکیبی ضد ویروسی با عملکرد مستقیم خود را تولید کرده که SVR 12 هفته ای بیش از 90٪ و در زیر مجموعه بیمار با ژنوتیپ 1 را نشان می دهد.

امروزه ایجاد درمان برای چنین بیماری جهانی بسیار نادر است ، اما ما می توانیم در هنگام درمان هپاتیت C از راههای درکان بیماری دیگری استفاده کنیم.

بیماری دنگ یا تب دنگی

در این مواقع ما پشه ها را نفرین می کنیم ، زیرا نوع بسیار خاصی از پشه ها (Aedes aegypti) مسئول انتقال دنگ به تقریباً 50 میلیون نفر در سال است.

بیماری دنگی

دانگ بیشتر در آفریقا و آسیا و خوشبختانه فقط در انواع خفیف تا متوسط دیده می شود که می تواند باعث تب شدید ، سردردهای شدید و درد مفاصل و عضلات شود ، اما به ندرت منجر به مرگ بیمار آلوده می شود.

آمار شگفت آور است، زیرا اگرچه این بیماری عفونی سالانه حدود 50 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده ، اما داروی خاصی برای درمان تب دنگی ساخته نشده است.

متداول ترین دارویی که برای کاهش علائم مرتبط با تب دنگی تجویز می شود  تایلنول است.

تایلنول شرکت جانسون و جانسون ، که ماده فعال آن استامینوفن است ، برای کاهش تب و درد عضلانی در بیماران کار می‌کند.

در جدی ترین موارد تب دنگی ، ممکن است به IV و تزریق خون نیاز باشد.

بیماری سل

همانطور که قبلاً اشاره کردم ، تخمین آمار موارد جدید و مداوم برای برخی از این بیماری‌ها می تواند کاملاً دشوار باشد و شاید یکی از این موارد آمار مبتلایان به سل باشد.

سل نیز بعنوان یکی از شایعترین بیماری های عفونی ناشی از باکتری موجود در ریه ها است که می تواند باعث درد قفسه سینه و سرفه های بد شود ، و همچنین منجر به عوارض جانبی ناخوشایند دیگری شود.

بیماری سل

براساس آمار WHO ، این بیماری دومین قاتل پیشرو در جهان پس از ایدز به عنوان یک عامل عفونی تنها است.

اکثر مرگ و میر ناشی از سل (95٪) در کشورهایی با درآمد کم تا متوسط اتفاق می افتد که آگاهی و پیشگیری از سل به سادگی در مکان مورد نیاز نیست.

خبر خوب این است که نرخ مرگ بر اثر سل در سطح جهانی در حال کاهش است.

با این حال ، در سال گذشته 8/6 میلیون مورد جدید از سل گزارش شده است و تقریباً یک سوم جمعیت جهان یک نوع نهفته سل را در خود دارند.

به این معنی که آنها آلوده شده اند اما بیماری ندارند و هنوز نمی توانند بیماری را منتقل کنند.

بسیاری از درمان های سل امروزی مدت هاست که از ثبت اختراع خارج شده اند و FDA در اواخر سال 2012 داروی جدیدی را به نام Sirturo ، ساخته شده توسط جانسون و جانسون ، برای درمان سل مقاوم تاثید کرد.

به بیان ساده ، انواع سل به انواع رایج درمان پاسخ نمی دهند ، MDR-TB یک قاتل مخصوصاً پرخطر است.

بنابراین Sirturo یک درمان واقعی برای درمان مواردی است که اساساً از همه بدتر است. اوج فروش این دارو بین 300 تا 400 میلیون دلار بوده است.


هنگامی که ما از این بیماری‌های عفونی عبور می‌کنیم ،می‌فهمیم که بسیاری از این داده‌ها تخمینی است.

زیرا بدست آوردن اطلاعات در مورد میزان عفونت حتی در مورد شایعترین بیماری های عفونی در کشورهای در حال توسعه که دسترسی به خدمات درمانی در آنها محدود است، دشوار می‌باشد.

بنابراین ، می توان بر اساس آمارهای WHO و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ، ارقام را تا حدی تفسیر کرد.

اقتباش شده از : Fool

5 یک دیدگاه برای “شایعترین بیماری های عفونی

  1. بیماری های عفونی خیلی موذی هستند باید برای درمان حتما به پزشک متخصص بیماری های عفونی مراجعه کرد.

  2. من آزمایش برای سل رو ده سال پیش انجام دادم در بیمارستان مسیح دانشور ولی درست نمی دونم چن وقت یک بار باید این آزمایش رو انجام بدهم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *